< | Rady do začátku | >



Tato stránka je určena lidem, kteří nemají žádné zkušenosti a chtějí se o tomto zajímavém koníčku něco dozvědět, ale i těm kteří mají bohaté zkušenosti a chtějí obohatit tento web o svoje zkušenosti.

 

Tyto stránky jsou zaměřeny na modely poháněné elektro-motorem v měřítku 1:10, kategorie RALLY, proto zde nejsou podrobně popsány všechny kategorie a specifikace a informace týkající se závodů jsou specifikovány pro tuto kategorii a tento šampionát.

 

Už jste se někdy zajímat o to jaké to je řídit nějaký model? Vyděl jste na ulici jak si někdo hraje s rádiem řízeným modelem automobilu a zaujalo vás to? Nebo už jste někdy před lety nějaký model vlastnili a zajímá vás jak se koníček změnil?

 

RC vozidla mají dvě základní formy:

 

Rozdíly:

 

 

Je důležité rozmyslet některé základní věci:

 

Jaký model koupit?

 

  1. Měl bych koupit on-road (silniční auto) nebo off-road (terénní) auto?

·         Silniční auta dosahují vysokých rychlostí a vypadají jako zmenšeniny skutečných aut. Modely s náhonem na čtyři kola (4WD) se dají lehce řídit a vy si můžete za pomoci plynu s modelem doslova "hrát". Nicméně, auta mají malou světlou výšku podvozku a proto nejsou vhodné do terénu.

·         OFF-road modely mají velké pneumatiky, dlouhé tlumiče pro pohlcovaní velkých nerovností a je možné s nimi jezdit kdekoliv. Problémem pro vozy této kategorie nejsou ani velké skoky, špína a další typické překážky na vašem dvorku, zahradě či polní cestě.

·         Přemostění mezery mezi ON-road a OFF-road vozy je stále populárnější kategorie "Rally". To jsou v základní koncepci silniční vozy se speciálními pneumatikami a zvýšenou světlou výškou podvozku. Tyto vozy lze použít jak na silnici tak i v terénu. Tuto kategorii jezdíme i my.

  1. Měl bych koupit Nitro nebo elektrický pohon?

·       Elektrický pohon (motor a regulátor) je snadnější na údržbu. S elektrickým pohonem můžete jezdit doma, zatímco Nitro musí jezdit venku. Dobře naladěná "elektra" může na menší dráze držet krok s Nitrem, ale na velké dráze je Nitro rychlejší. Baterie které pohání "elektru" se dají dobíjet z 12V nebo ze sítě. Výdrž baterie je závislá na několika parametrech: kapacita baterie, typ motoru, převodový poměr vozu, styl jízdy a charakter tratě.

 

  1. Měl bych koupit Ready to Run (postavený – připravený k jízdě) nebo stavebnici?

·         Při koupi "Ready to Run" vozu si koupíte postavený podvozek, vysílač včetně veškeré elekrtoniky, jediné co musíte koupit je baterie a nabíječku (někdy je součástí vše).

> výhoda > vhodné pro začátečníka, který chce nové auto za přijatelnou cenu a jde mu hlavně o to si zajezdit a "vyblbnout se"

> nevýhody > Vysílač v pásmu 27 MHz (možnost rušení i hračkami)

·         Stavebnice : samotný podvozek (elektroniku je nutno dokoupit)

> výhody > při stavbě získáte přehled o podvozku a jeho nastavení

> nevýhody > jednoznačně cena (konečná cena celého auta je v desítkách tisíc, pro pokročilejší

 

Další otázky:

 

Kde mohu auto a elektroniku koupit ?

To je jedna z těch jednodušších otázek. V odkazech jsou linky na jednotlivé e-shopy popřípadě se můžete dotázat na fóru, nebo najít nějakého prodejce na internetu.

 

Kde se konají závody ?

Záleží na typu auta, který si koupíte, ale závody se jezdí po celé republice. Na internetu se určitě najde něco co vám bude vyhovovat!

 

Vzhledem k tomu, že tento web je zaměřen na Rally 1:10 tak uvedu jen šampionáty v této kategorii.

·         Střední, severní a západní Čechy (RC Rally 2006 Championship®) http://www.rcrc.wz.cz

·         Severní Čechy (RCRC°2006 OPEN 1:10E) http://www.rallytrophy.wz.cz

·         Český Krumlov (RALLY CUP 2006) http://www.rca-ck.net

·         České Budějovice

·         Jižní Morava (15. Intercup 2006) www.intercup.cz

 

Proč začít jezdit?

·         Rádi kompletujete věci a jste zvědaví?

·         Už vás někdy napadla myšlenka postavit si vlastní auto či model?

·         Chtěl bys závodit v Rally, ale uvědomili jste si že náklady jsou příliš vysoké?

·         Máte soutěživého ducha, nebo hledáte dobrý způsob jak se uvolnit?

·         Chcete si užít zábavu v dobrém sportovním prostředí?

·         Rádi poznáváte lidi se stejnými zájmy?

 

 

Dobré rady do začátku:

 

 

Důležité informace, které byste si měli zjistit o konkrétním závodě:

Na závodě si zkontrolujte zda někdo nepoužívá váš kanál, popřípadě s ním buďte v kontaktu kuli rušení.

 

Organizace závodního dne RALLY:

Praxe je taková, že kdo chce začít závodit, zajde na závody a ptá se závodníků jak vše probíhá. Popřípadě si ujistí některé informace získané z některého z webů s touto tématikou. Během tohoto času byste si měli zakoupit a zkompletovat vše potřebné. Před přihlášením na závod doporučuji řádně trénovat ovládání vozu. Např. jízdu mezi kužely, úzkými brankami a tak podobně.  A následně se přihlásit na závody. Při vašem prvním závodě se nikam nežeňte a snažte získat zkušenosti s řízením vašeho vozu. Obecně platí, že čím rychleji jedete tím větší riziko vašemu vozu hrozí. A hlavně v rally je na rozdíl od okruhových závodů penalizován jakýkoliv dotyk s autem!

 

Pro mnoho nových závodníků může být jejich první závod negativní zkušeností, neboť první závod je hlavně o sbírání zkušeností a ne o závodění. Nicméně, pokud jste dobře připravení a přijedete se správným postojem a s chutí závodit tak se vám časem začne dařit. Je jen málo lidí, kteří udělají výsledek hned na prvním závodě.

 

            První věc, kterou byste měli udělat už máte za sebou > tj. navštívit webové stránky pořadatele a informovat se na rozvrh závodního dne (kalendáře / 2006). Určitě se nechcete hned na prvním závodě ukázat ve špatném světle, nebo se třeba pozdě registrovat.

 

"Zlaté pravidlo R/C": POBAVIT SE!

                        můj dodatek : "a občas (časem) i vyhrát"